Náš blog
Zpět na blog
Když trhy hledají ztracenou hodnotu
Martin Liebl -
20.11.2018

Recesí (z latinského slova recessio = ústup) je v ekonomickém cyklu označeno období, kdy reálný hrubý domácí produkt (HDP) dané ekonomiky klesl po aspoň dvě následující čtvrtletí. Akciové trhy jsou na projevy možné recese velmi citlivé a hodnocení růstu HDP je jedním z nejsledovanějších ekonomických ukazatelů. Při ohlášeném zpomalení růstu HDP za uplynulé čtvrtletí trhy často "přehodnotí" ceny akcií ve snaze se na možnou recesi připravit - pokud již recese propukne, je na nějaké změny v ohodnocení pozdě.

Následující graf ukazuje kvartální růst HDP americké ekonomiky od r.2008 proložený vývojem akciového indexu S&P 500 v tomto období.


V letech 2008-2010 se ekonomika topila v recesi. V roce 2011 se trhy čerstvě z recese vzpamatovaly a pokles HDP ve 3. čtvrtletí byl pro ně nepříjemným překvapením. Následovalo přehodnocení a trhům trvalo další tři čtvrtletí solidního nárůstu HDP, než ztráty vyrovnaly a dokázaly obnovit růstový trend. Ten nakonec nabral takové momentum, že jej nezastavil ani záporný růst HDP v prvním čtvrtletí 2014 a teprve pokles růstu HDP na konci roku 2015 spolu s dalšími varovnými signály přinesl další korekci.

Analogii s rokem 2011 můžeme sledovat i v současném dění na akciových trzích. Pozdní stadium hospodářského cyklu, indikované i konkrétními hospodářskými výsledky firem z různých odvětví, v kombinaci s klesajícím růstem HDP přinesl okamžik, kdy trhy prostě "přehodnocují". Akcie jsou hodnoceny svými fundamentálními metrikami, jako je P/E (price per earnings, poměr tržní ceny akcie a jejím čistým ziskem na akcii), a investoři prostě hledají tituly a jejich ceny, které jsou svým ohodnocením na možné období recese připraveny.

Pro správu akciového portfolia toto není jednoduché období. Osobně si nemyslím, že současná korekce se přímo prohloubí v recesi a věřím, že trhy před další recesí ještě porostou k novým maximům. Vše ale může trvat déle, než by se zdálo. Opatrnost, trpělivost a pečlivý výběr titulů jsou na místě.