Náš blog
Zpět na blog
Maloobchod na vzestupu
Martin Liebl -
11.11.2018

Již tradičně v tomto období před zimními svátky posiluje maloobchodní sektor. Ačkoliv pro akciové trhy obecně nebývá konec roku bez problémů, tržní sektory, které se zaměřují na běžné spotřebitele, jsou v tomto období na vzestupu. Dobře je to vidět na průběhu ceny ETF společnosti VanEck, které maloobchodní sektor sleduje (RTH):


Při porovnání s akciovým indexem S&P 500 vidíme, že RTH v období před koncem roku typicky akciový index výkonnostně překonává. Více než 38 % kapitálu RTH přitom tvoří tři velké maloobchodní řetězce v Americe - Amazon.com (AMZN, 17,86 %), Home Depot (HD, 10,38 %) a Walmart (WMT, 9,81 %), u kterých je zájem spotřebitelů před koncem roku očekávaný. Je tedy nejvyšší čas si RTH nakoupit?

Opatrnost v tomto případě není rozhodně na škodu. Ačkoliv trhy po říjnovém výprodeji již začaly posilovat, index volatility (VIX) zůstává stále zvýšený. Zdá se, že investoři si posilováním trhů koncem tohoto roku nejsou v tuto chvíli úplně jisti, zejména kvůli obavám z blížící se recese.

O dalším vývoji a o tom, zda i letos budou mít investoři do maloobchodního sektoru příjemné svátky, budeme mít jasno již velmi brzy.