Náš blog
Zpět na blog
Medvědi jsou tady (už nějakou dobu)!
Martin Liebl -
26.12.2018

Právě končící prosinec se do historie akciových trhů zapíše několika extrémy. Nejhorší pokles během půldenního obchodování na Štědrý den, nejhorší čtvrté čtvrtletí za poslední dobu... komentátoři populárních ekonomických medií jistě najdou mnohá další. Co se ale ve skutečnosti děje?

Medvědi se probudili. Všechny známky medvědího, tedy klesajícího trendu, jsou tady. Problém je v tom, že už jsou tu nějakou dobu. Akciové trhy jsou ale kromě jiného i příběhem lidských slabostí, mezi které patří i snaha přehlížet věci, které nám nezapadají do našich představ. Nechci se připojit do tábora těch, kteří pokles akciových trhů hlasitě předpovídají již několik měsíců nebo let. Je ale třeba si přiznat, že pokles akciových trhů za poslední tři měsíce je jen logickým vyústěním okolností, které již nějakou dobu nebyly příznivé.

Především jsou tu 4 biliony amerických dolarů, které má americká centrální banka (FED) stále zainvestované ve státních dluhopisech nebo podobných aktivech. Pro upřesnění - jedná se zhruba o 4 000 000 000 000 USD a v minulosti již bylo toto číslo i vyšší, jak ukazuje následující graf:

Jak je vidět, během posledního býčího neboli rostoucího trhu, zejména pak v letech 2013-2015 v rámci tzv. "kvantitativního uvolňování" nakupoval FED dluhopisy a obligace v neuvěřitelné míře. Situace již byla neúnosná a v okamžiku, kdy FED přistoupil k navyšování úrokových sazeb, přišel s plánem tento balík investic postupně uvolňovat. Problémem ale je, že na rozdíl od komentáře k úrokovým sazbám, k počtu jejich zvýšení nebo o kolik se budou zvyšovat, o nějakém akcelerovaném řešení uvolňování své rozvahy neinformuje FED takřka vůbec. Při tiskové konferenci po posledním zasedání FEDu v půlce prosince se o rozvaze zmínil jen okrajově. Zdá se, že tento palčivý problém zatím nemá jednoduché řešení. A trhy zareagovaly.

Frustrace a strach jsou katalyzátory výprodejů na akciových trzích již mnohá desetiletí. Pokud se k nim přidají i další vlivy, jako jsou obchodní válka mezi USA a Čínou, problémy některých evropských ekonomik a zklamání, nelze je přebít ani sezonními vlivy, jako jsou konec roku nebo vánoční svátky. Tento rok zkrátka hedge fondy ani velké instituce nepočítají zisky a nesnaží se své portfolio jen kosmeticky upravovat, ale čistí a zbavují se všeho, čeho mohou.

Stále ale platí to, co jsme zmiňovali i v předchozích článcích. Tohle není konec světa. Z frustrace a strachu se rodí ty nejlepší příležitosti. Období posilování akciových trhů nezačínají na vrcholech, ale po korekcích. Stejně jako v minulosti, i teď nabádáme k trpělivosti a k pečlivému zvažování rizika. Budoucnost přeje připraveným.

Přejeme klidný vstup do nového roku a těšme se na příležitosti, které nám přinese!