Forte
Náš blog
Zpět na blog
Quo vadis, TESLA?
Martin Liebl -
5.2.2020

Obchodní výsledky společnosti Tesla Inc. (TSLA) i cenový vývoj na akciových trzích za poslední týdny vzbuzují mezi investory i analytiky oprávněný zájem. Je parabolický nástup ceny udržitelný a jaký bude další vývoj?


Akcie společnosti Tesla Inc. nejsou součástí indexu S&P 500, který zahrnuje 500 největších amerických společností co do tržní kapitalizace (tzv. Market Capitalization). Nicméně, pouze 43 společností, jejichž akcie v tomto indexu zahrnuty jsou, mají tržní kapitalizaci větší než právě Tesla Inc., jejíž MarketCap je podle posledních údajů neuvěřitelných 137.21 miliard amerických dolarů! Ze všech kriterií, které jsou pro zařazení do indexu S&P500 potřeba, nesplňuje Tesla Inc. pouze jediné - parametr trvalé ziskovosti aspoň po 4 po sobě následující období.

Index S&P 500 ale není jen nějaký indikátor akciových trhů. Pro velké množství institucí a fondů, které se na akciových trzích pohybují, jsou akciové indexy jako S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average měřítkem toho, kam investovat. Zároveň se ale objevují názory, že investice pomocí indexů a z nich odvozených ETF nemusí být z hlediska budoucího vývoje tou nejlepší strategií. Na podzim minulého roku se k tomuto tématu vyjádřil i Michael Burry, známý investor, který předpovídal hypoteční krizi v r. 2007 a jehož postava se objevila i ve filmu Sázka na nejistotu (The Big Short).

Nabízí se otázka: znamená nebývalý zájem investorů o akcie společnosti Tesla Inc. očekávání, že budou tyto akcie zařazeny do indexu S&P 500, nebo se trhy snaží najít investice mimo S&P 500..?