Náš blog
Zpět na blog
Zaostřeno na zpětné odkupy
Martin Liebl -
23.4.2019

Je tu opět další výsledková sezóna - jen tento týden své hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí bezmála 150 amerických společností zahrnutých do indexu S&P 500. Očekávané výnosy zatím ženou akciové trhy k novým maximům, tentokrát bude ale hlavním sledovaným faktorem množství prostředků, které firmy oznámí se záměrem investovat do zpětných odkupů svých vlastních akcií (buy-backs). Jen pro představu - v minulém roce investovaly firmy do zpětného odkupu svých akcií přes jeden bilion amerických dolarů. Dokud zájem o zpětné odkupy nepoleví, trhy patrně nemají důvod zkorigovat.

A pak je tu ještě jeden faktor, který je třeba brát v současném prostředí akciových trhů v úvahu - velikost maržového dluhu, tzv. "margin debt", tedy prostředků, které si účastníci trhu půjčují od svých brokerů na zvýšení své obchodní páky. Podle organizace FINRA, která tento údaj publikuje, se rekordní dluh z května 2018 ve výši 669 miliard dolarů snížil po korekci na konci loňského roku až na hodnotu 554 miliard dolarů - investoři jednoduše přestali tolik riskovat. V lednu a v únoru tohoto roku dluh opět lehce vzrostl, pro další pokračování býčího trhu je však třeba, aby růst maržového dluhu pokračoval a investoři měli dostatek prostředků pro nákupy.


Na grafu ze stránek dshort.com je vidět, že obnovený nárůst maržového dluhu po jeho úbytku v rámci korekce akciových trhů je pro další rozvoj trhů klíčové. Snížení dluhu při zpomalení trhů v r. 2016 bylo následováno opětovným nárůstem a býčí trend pokračoval. V r. 2008 naopak po korekci akciových trhů vlivem dalších faktorů k nárustu maržového dluhu nedošlo a výprodeje pokračovaly.

Velikost maržového dluhu není pro vývoj akciových trhů "vedoucím indikátorem", tedy z jeho vývoje není možné vývoj akciových trhů predikovat - kromě jiného i z toho důvodu, že tyto údaje jsou zveřejňovány se zpožděním (poslední zveřejněná hodnota je stav k  únoru 2019). Rozhodně se ale investorům vyplatí v nastávající výsledkové sezóně věnovat zpětným odkupům a další aktualizaci hodnoty maržového dluhu pozornost.